• Finančná gramotnosť

      • Lektori z Nadácie Zurich Insurance Company Ltd v spolupráci s Miestnym úradom Mestskej časti Bratislava - Dúbravka nám predstavili blokové vyučovanie Finančnej gramotnosti. Žiaci sa hravou formou naučili, čo sú príjmy a výdavky, ako hospodáriť s vreckovým, či je potrebné kupovať veci bez uváženie aj ako si sporiť. Na záver si overili získané vedomosti a získali malú odmenu.

        Mgr. Jana Duchovičová, 7.6.2018

      • Biodiverzita v meste

      • Žiaci II.A, III.A, III.B a III.C, IV.B a V.A sa zúčastnili vzdelávacej aktivity Biodiverzita v meste.  Interaktívnym chodníkom nás sprevádzali milé lektorky. Deti sa  oboznámili s lesným spoločenstvom a zahrali sa hru na stromy. Z obrázkov vytvorili les, vysvetlili si, aké „poschodia“ má, kde rastú aké rastliny a živočíchy.

        Skladali puzzle domu, naučili sa správne umiestniť rastliny a živočíchy do ich prirodzeného prostredia.

        Na veľkorozmernej makete si vytvárali  svoju vlastnú záhradu,  dozvedeli sa, ktoré živočíchy a rastliny sú vhodné a ktoré by nám v záhrade mohli škodiť.

        Na záver sme si vo workshope vytvorili vlastný hmyzí hotel, ktorý umiestnime do bylinkovej záhrady, aby sme ho z okna mohli pozorovať.

        Mgr. Jana Duchovičová

      • Škola v prírode - II. turnus

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

      • Škola v prírode - I. turnus

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

      • Roots&Shoots 2017/2018

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

      • DEŇ ZEME

      • Dňa 20. 4. 2018 prebiehali na našej škole aktivity ku Dňu Zeme.

        Už od pondelka 16. 4. sa žiaci pod vedením triednych učiteľov pripravovali na tento deň. Žiaci 2. stupňa sa podieľali na tvorbe veľkej zemegule, tvorili reliéfy svetadielov, pripravovali si prezentácie k ekoproblémom svetadielov a ekokvízy alebo ekohry pre žiakov 1. stupňa. Žiaci 1. stupňa si pripravovali rôzne drobné modely (stromy, zvieratá aj komíny a iné objekty, ktoré znečisťujú našu Zem).

        V piatok 20. 4. žiaci dokončili zemeguľu nalepením reliéfov svetadielov a následne aj drobných modelov. Hotovú zemeguľu sme zavesili na zábradlí schodov pred zborovňou. Žiaci 2. stupňa mladším žiakom v pridelených triedach 1. stupňa prezentáciou priblížili  ekoproblémy svetadielov a následne aj zábavnou formou – ekokvízom alebo ekohrou. Vyučujúci na 1. stupni vystúpenia žiakov 2. stupňa chválili.

        Počas celého dňa sa jednotlivé triedy zapojili do upratovania okolia školy (k tomuto účelu prispel MÚ Dúbravka jednorazovými rukavicami a odpadovými vrecami).

        Súbežne žiaci VIII. A a VIII. B pod vedením Mgr. Harvanovej zveľaďovali okolie školy v rámci projektu Roots & Shoots.

         

        Mgr. Slávka Kavická, 23.4.2018

      • Zážitkové vyučovanie - III.B

      • Čo je to knižný dizajn a aké má pravidlá? Dokážeme podľa obalu rozoznať, v akom období kniha vyšla? Čím sa líšia jednotlivé vydania rôznych kníh? Na tieto otázky sa snažili nájsť odpovede  žiaci III.B, ktorí sa 17. 4. 2018 zúčastnili na vzdelávacom programe Ako vzniká kniha?

        V priestoroch galérie v Pálffyho paláci zároveň objavovali iný význam knihy  - kniha ako umelecké dielo. Súčasťou programu boli aj tvorivé dielne, v ktorých si žiaci jednoduchou technikou vytvorili svoje vlastné „knihy“, ktoré im budú pripomínať tento zaujímavý program.

        Mgr. Margita Šaškovičová, 17.4.2018

         

      • Čítanie s Osmijankom - III.B a III.C

      • Dňa 13.4.2018 navštívil našich tretiakov Osmijanko. Celý rok prechádzame jeho Literárnou záhradou, kde sa zapájame a riešime jeho "osmijankovské" úlohy.  V piatok nás navštívil, aby sme lepšie spoznali "Život v muminkovskom údolí", do ktorého nás zaviedla herečka Sidi Fedérová. Aby sme ho lepšie spoznali, skúsili sme si ho aj na vlastnej koži. Počas tvorivých dielní sme sa zahrali, vytvorili sme vlastné muminkovské údolie aj strom priateľstva. Cesta muminkovským údolím bola napínavá, vtipná a veľa sme sa nasmiali. 

        Mgr. Monika Zatlukajová, 18.4.2018 

      • Priebeh osláv Svetového dňa stolného tenisu – PINGPONG NONSTOP

      • V pondelok 9. apríla 2018 prebehli na našej základnej škole oslavy Svetového dňa stolného tenisu. Zúčastnilo sa ho celkom 350 žiakov a 7 učiteľov. V telocvični školy sa hralo na štyroch pingpongových stoloch. Na dvoch sa odohrával pingpongový turnaj prihlásených žiakov 5. až 8. ročníkov,  v kategóriách chlapcov a dievčat. V turnaji súťažilo 47 chlapcov a 22 dievčat. Okrem toho sa postupne  v telocvični vystriedali žiaci od 2. po  8.ročník, ktorí prichádzali po ročníkoch s vyučujúcimi a vždy 30 minút hrali  (väčšinou štyria pri stole). Aj učitelia si s deťmi zahrali a všetci sa dobre bavili. A nikomu nevadilo, že niektorí držali pingpongovú raketu prvýkrát... Pedagógovia dozerali na korektné správanie a spravodlivé striedanie v hre.

        Takže náš zámer hrať v tento deň PINGPONG NONSTOP sa absolútne naplnil – od 9.hod do 13.hod stále niekto hral! (Jediné, čo sa nepodarilo, bola ohlásená návšteva bývalých ligových hráčov, ktorí sa ospravedlnili z dôvodu choroby.) Na záver bolo vyhodnotenie turnaja, odovzdávanie cien a diplomov a spoločné fotografovanie.

        Myslíme si, že toto podujatie bolo veľmi úspešné.

        PhDr. Jitka Grúňová, 14.4.2018

        Viac fotografií je vo fotoalbume, do fotoalbumu môžete vstúpiť aj klinutím na túto fotografiu:

      • Beseda s Danielom Hevierom

      • Dňa 4.4.2018 sa uskutočnila beseda s Danielom Hevierom v rámci projektu Daniel Hevier pre školy, kde prezentoval aj svoju najnovšiu knihu Chymeros, ktorú si žiaci mohli zakúpiť na mieste aj s osobným venovaním autora, alebo sa s ním odfotiť a urobiť si „selfie“. Po besede p. Hevier odučil jednu hodinu slovenčiny v triede V.A na tému „Historická povesť“. U žiakov mala beseda i odučená hodina veľký úspech, tešili sa, že môžu naživo vidieť spisovateľa a autora takého formátu, o ktorom sa dozvedajú aj z učebníc.

        Fotografie z beseda sa nachádzajú v časti Fotoalbum. 

        Mgr. Gabriel Szelle, 6.4.2018

      • Bavme deti športom

      • Dňa 6.4. sa naši štvrtáci po úspešnom základnom kole zúčastnili finálového kola atletickej súťaže "Bavme bratislavské deti športom", ktoré sa konalo v športovej hale Elán.

        Svoje pohybové schopnosti a zručnosti preukázali v 8 rôznych atletických disciplínach. Bojovali naozaj statočne a húževnato.

        Medzi 23 najlepšími bratislavskými školami z kvalifikačných kôl obsadili konečné 15. miesto. 

        Mgr. Janka Ugorová, 6.4.2018

        .

      • Dejepisný workshop – 50. roky 20.storočia

      • Dňa 5.4.2018 sa žiaci 9.ročníka zúčastnili  workshopu v Karloveskej knižnici organizovaný neziskovou organizáciu Postbellum, ktorá vyhľadáva a dokumentuje  spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Veľmi prehľadne a jasne priblížili žiakom históriu Slovákov od vytvorenia prvej ČSR v roku 1918 až do roku 1948. Žiaci spolu s pracovníkmi dopĺňali jednotlivé historické detaily našej minulosti až po februárový prevrat. Neskôr sa rozdelili do skupín a každá skupina predstavovala rodinu s iným majetkom. Potom prišlo „znárodnenie“. Teda mali sa vzdať svojho majetku v prospech štátu. Celé dianie, bolo podložené dokumentami a obrazovým materiálom. Žiaci si mali odžiť ako sa ľudia cítili, keď im brali majetok. Ale aj akú silu mala aj po vojne propaganda a demagógia.

        Mgr. Erika Marková, 9.4.2018

      • Topenie Morény

      • Moréna, Moréna, kde si prebývala,

        Keď si tú jar tak dlho skrývala?

        Teraz musíš zhorieť a v vo vode utonúť,

        Jar už po zime vydáva sa na púť.

        Vyniesli sme morénu zo vsi, priniesli sme máj do vsi,

        Posejeme  pšenicu i ovsy.

        V minulosti k príchodu jari nestačil štebot lastovičiek a zelenanie stromov, ľudia si dali záležať najmä na rôznych magických rituáloch, ktorým pripisovali mimoriadny význam a hlavne sa pri ich vykonávaní dobre zabavili. Slovania sa odjakživa radi veselili a snáď jediným časom v roku, kedy si s tancovačkami dali pokoj, bolo obdobie 40-dňového pôstu. Ešte pred samotnou Veľkou nocou ľudia nikdy nezabudli vyprevadiť zimu, a to tradičným pálením a topením Moreny. Na Smrtnú nedeľu (dva týždne pred Veľkou nocou) mládež vyniesla palicu v ženských šatách za dedinu, kde ju vyzliekli, zapálili a hodili do potoka, aby voda odniesla zimu i všetko zlé so sebou.

        V rámci hodín vlastivedy sme si so žiakmi III.A triedy predstavili všetky tieto zvyky nášho národa a jeden sme sa pokúsili oživiť. Vďaka žiačke, Lucii Orlovskej zo VII.B, ktorá v rámci projektovej práce na hodine dejepisu vyrobila Morénu,  sme mohli so žiakmi aj na našej škole utopiť Morénu dňa 27.3.2018. Síce už bolo po Smrtnej nedeli, ale utopenie Morény malo význam, lebo sa hneď aj vonku oteplilo a prišla jar.  Morénu sme  síce neutopili v potoku, ale len v škole.

        Mgr. Erika Marková, 9.4.2018

        Viac fotografií a videá sú vo fotoalbume: 

      • Krakow – Oswienčim

      • V dňoch 23.3. a 24.3 2018 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili geograficko - dejepisnej exkurzie, ktorá bola zameraná na prehĺbenie učiva o druhej svetovej vojne a zároveň aj napĺňala hlavnú myšlienku boja proti diskriminácii, rasovej neznášanlivosti a v oblasti geografie oboznámenie sa s prírodnými podmienkami a kultúrou Poľska. Žiakom priblížila veľmi ťažké obdobie 20. storočia, jeho temnú minulosť, kedy bolo o život pripravených veľa ľudí Židovského národa, Rómov, ale aj iných slovanských národov. Exkurzia v pracovnom a vyhladzovacom tábore Oswiencim a Březinka bola pre žiakov veľmi podnetná, oboznámila ich s neskutočnou mocou propagandy a nenávisti.

        Po prehliadke tábora sme sa presunuli do Krakowa, kde sme na druhý deň absolvovali prehliadku historického centra so všetkými krásami, ktoré Krakow ponúka. Kráľovský zámok Wawel, Wawelská katedrála, historické centrum, Hlavné námestie so stredovekou tržnicou, Mariánsky kostol, Radničná veža, Floriánska brána a Barbakan.

        Mgr. Erika Marková, 9.4.2018

        Link na celú fotogalériu z exkurzie: 

      • Svetový deň vody - 22. marec

      • Svetový deň vody je medzinárodná aktivita, ktorej myšlienka vznikla v roku 1992 na konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji (UNCED) v Rio de Janeiro. Každoročne tento deň pripadá na 22. marca a vyhlasuje ho Organizácia spojených národov (OSN).

        V rámci tohto dňa krajiny vyhlasujú rôzne aktivity na podporu informovanosti verejnosti o nenahraditeľnom význame vody.

        V Slovenskej republike Regionálny úrad verejného zdravotníctva tento rok ponúkol občanom bezplatné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody z individuálnych vodných zdrojov – studní vo vybraných ukazovateľoch – dusičnany a dusitany.

        My v našej škole sme si tento deň pripomenuli nasledovnými aktivitami:

        II.A – Mgr. Jana Duchovičová

        Deti prišli do školy symbolicky v modrom oblečení. Po príchode každý dostal kvapku, ktorú si mohol vyfarbiť a prilepil si ju na oblečenie. Na hodine SJ sme pracovali s tematickým PL, dopĺňali sme i/y, tvorili vety. Počas prestávky deti „hrali“ na poháre naplnené vodou do rôznej výšky. Robili preteky v pití čistej vody slamkami. Na matematike sme počítali s Vodníčkou Kvapkou slovné úlohy o rybkách a riekach. Na Čítaní sme vyhľadávali informácie o Svetovom dni vody na internete. Dozvedeli sme sa, odkedy si Deň vody pripomíname a prečo. Pozreli sme si prezentáciu o rôznych podobách vody a podľa Návodu sme robili pokus o tom, ako sa odpadky rozpúšťajú vo vode. Po celý deň sme pili čistú vodu z vodovodu.

        II.C – Mgr. Helena Královičová

        Ako zachrániť Zem – voda je život - kvíz

        III.B  - Mgr. Margita Šaškovičová

        Slovenský jazyk

        1. Voda je život (prezentácia) -  rozhovor

        2. Hádaj, čo som - hádanie slov súvisiacich s vodou na základe opisu daného slova

        3. O vode - hlásky, slabiky, slová - pracovný list

        4. Zhrnutie - vytvorenie plagátu - Voda je život

        III.C – Mgr. Monika Zatlukajová

        1. Motivačný rozhovor + prezentácia + motivačné video

            - Čo je to voda?

            - Skupenstvá vody.

            - Kde všade nájdeme vodu.

            - Význam vody.

            - Akým spôsobom šetríme vodu?

        2. Aktivity na interaktívnej tabuli.

        3. Ako šetrím vodu ja? – obrázok (kresba)

        IV.A - Mgr. Marta Brezáková

        1. Svetový deň vody (prezentácia)

        2. Deň vody s vodníčkou Kvapkou – pracovný list: MAT – slovné úlohy, reťazovka, SJL – čítanie s porozumením, doplňovačka

        3. Čistá voda - plagát

         

        V.B – Mgr. Nataša Kopčová

        Svetový deň vody

        Pri príležitosti Svetového dňa vody  (22. marca 2018) sme si so žiakmi V.B triedy pripomenuli vzácnosť tejto dôležitej tekutiny.

        Každý žiak povedal svoj názor na, prečo je voda dôležitá pre našu planétu, pre zvieratá, ľudí a rastliny, na čo všetko sa využíva a používa.

        Skúsili sme si predstaviť, aký dopad by malo na našu planétu vymiznutie vody.

        Pozreli sme si krátky dokument o dôležitosti vody a následkoch sucha, o krajinách, kde je voda vzácnejšia, ako všetky cennosti sveta.

        Žiaci mali príležitosť napísať krátke básničky o vode a spoločnými silami vytvorili veľký pútač.

        „WORLD WATER DAY“

        VII.A a VII.B – Mgr. Lenka Harvanová, PhDr. Jitka Grúňová

        Žiaci vytvárali na hodinách chémie a nemeckého jazyka pojmovú mapu, v ktorej si zopakovali svoje vedomosti o vode a jej dôležitosti, prepájali vedomosti a zručnosti z viacerých predmetov a rovín a zdokonaľovali sa aj v slovnej zásobe z nemeckého jazyka k téme voda. Žiaci VII.B doplnili svoj projekt o merania s vodou na hodine fyzike.

        VII.B – žiaci

        Medzinárodný deň vody: Na hodine fyziky sme robili pokusy s vodou. Merali sme teplotu studenej a teplej vody. Kalorimeter sme použili na meranie teploty vody. Kalorimeter je tepelne izolovaná nádoba s teplomerom. Namerané hodnoty sme zaznamenali do tabuľky:

        Po zmiešaní studenej a teplej vody došlo k tepelnej výmene. Výsledná teplota zmiešanej vody závisí od objemu a teploty jednotlivých kvapalín. Na druhej vyučovacej hodine sme sa pustili do robenia projektu. Niektorí si sadli k počítačom, aby prekladali slovíčka zo slovenčiny do nemčiny  a iní sa zas pustili do kreslenia a písania. Na hodine chémii sme dopisovali a dokončovali náš projekt. Celý projekt nám trval 3 vyučovacie hodiny.

        Zostavila: Mgr. Lenka Harvanová, PhD.

        Viac fotografií je vo fotogalérii - odkaz cez fotografiu tu: 

      • Lesná pedagogika

      • Žiaci štvrtého ročníka - IV.A a IV.B triedy našej školy strávili 26.3.2018 poučné predpoludnie s pracovníkmi Štátnych lesov SR z Malaciek. Lesníci im porozprávali o svojom povolaní a lesnom ekosystéme. Pripravené mali rôznorodé edukačné aktivity lesnej pedagogiky, založenej na zážitkovom učení a zmyslovom vnímaní prírody. Deti si prezreli vzorkovníky lesných konárikov, listov, semien. Spoznávali tiež rôzne druhy dreva, porovnávali jeho hmotnosť a tvrdosť. Zaujali ich tiež trofeje ulovenej zvery. Naučili sa určovať vek jeleňa, muflóna, srnca.

        Les má pre život človeka a pre celé spoločenstvo obrovský význam. Žiaci si aj takýmto spôsobom pripomenuli 21. marec – Medzinárodný deň lesov, ktorý je venovaný oslave lesa a zvyšovaniu povedomia o význame všetkých typov lesov.

        Mgr. Marta Brezáková, 27.3.2018

      • Ochrana a podpora biodiverzity

      • Dňa 20.3.2018 sa žiaci III.B a III.C zúčastnili workshopu v Dome kultúry Dúbravka, ktorý bol zameraný na environmentálnu výchovu. Žiaci sa zoznámili so slovenskou reprezentantkou v nádychovom potápaní Katarínou Linczényiovou. Okrem športového potápania sa venuje aj skúmaniu a ochrane koralových útesov. Pútavou formou Žiakom vysvetlila pojem biodiverzita, dôležitosť jej ochrany a podpory. Prostredníctvom zaujímavých fotografií im priblížila rozmanitosť a krásu podmorského sveta. Na záver spoločne diskutovali o možnostiach ochrany prírody a význame triedenia odpadu.

        Mgr. Margita Šaškovičová, 21.3.2018

      • Veľký kvízový deň na našej škole

      • Už  roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.  Aj my si túto skutočnosť pripomenieme  v pondelok 19. marca.

         Najprv si vypočujeme rozhlasovú reláciu, v ktorej sa prenesieme do sveta kníh. Dozvieme sa rôzne zaujímavosti o knihách, ako vznikajú, kto sa podieľa na ich tvorbe, ktorá kniha je pre nás najvhodnejšia,  starostlivosť o knihu a hlavne, prečo je dôležité čítať.

        Potom sa žiaci zahrajú na pátračov, ktorí budú hľadať otázky rozmiestnené po budove školy. Úlohou žiakov bude nielen otázky nájsť, ale aj na ne správne  odpovedať. Správne odpovede zapíšu na odpoveďové  hárky, ktoré sa na konci vyučovania zozbierajú a vyhodnotia. Najlepšie práce v každom ročníku budú ocenené.  

        Cieľom akcie je pripomenúť, že aj v dobe technického pokroku a digitalizácie má kniha svoje opodstatnenie a význam.

        Mgr. Darina Karkus, 15.3.2018

      • Testovanie 5 - 2017

      • Dňa 22. novembra 2017 sa konalo celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ

        Žiaci našej školy napísali testy z matematiky a slovenského jazyka veľmi dobre. Testovaných bolo 39 žiakov 5. ročníka.

        V slovenskom jazyku a literatúre mohli žiaci získať najviac 30 bodov. Priemerný počet bodov žiakov našej školy bol 23,6. Priemerný počet bodov v SR bol 18,9. Priemerná úspešnosť našej školy je na úrovni 78,5%. Priemerná úspešnosť  v SR – národný priemer je 62,8%. Rozdiel priemernej úspešnosti ZŠ Beňovského oproti národnému priemeru je 15,7%.

        Aj v matematike mohli žiaci získať najviac 30 bodov. Priemerný počet bodov žiakov našej školy bol 23,9. Priemerný počet bodov v SR bol 19,4. Priemerná úspešnosť našej školy je na úrovni 79,6%. Priemerná úspešnosť  v SR – národný priemer je 64,7%. Rozdiel priemernej úspešnosti ZŠ Beňovského oproti národnému priemeru je 14,9%.

        Všetkým našim piatakom blahoželáme k skvelým výsledkom a želáme veľa chuti a síl do ďalšej práce.

        PaedDr. Viera Karovičová, riaditeľka

      • Európsky deň 112

      • Dňa 9.2.2018 sa naši siedmaci zúčastnili podujatia na letisku M.R.Štefánika pri príležitosti Európskeho dňa 11, ktoré zorganizovali Sekcia krízového riadenia MV SR v spolupráci OÚ BA, KR HaZZ v Bratislave, KR PZ v Bratislave a KOS ZZS. Cieľom podujatia bolo neustále zvyšovať povedomie verejnosti o zložkách integrovaného záchranného systému a o účele využitia čísla tiesňového volania 112, hlavne o efektívnej komunikácii s operátormi pri volaní na číslo tiesňového volania 112 a tiež s cieľom znížiť počet neoprávnených volaní, čo môže významne pomôcť pri záchrane života, zdravia občanov, majetku a životného prostredia.

        My sme sa hlavne sústredili na ukážky prvej pomoci. Žiaci si mali možnosť vyskúšať po odbornom vysvetlení a prevedení prakticky záchranu života masážou srdca na figuríne so svetelným vyznačením prechodu krvi v cievach, mali sme možnosť nacvičiť si Heimlichov manéver pri uviaznutí predmetu v hrtane.

        Následne sme sa venovali civilnej ochrane, v rámci ktorej nám vysvetlil izákladné úkony pri možno otrávení vzduchu rôznymi plynmi, dozvedeli sme sa akým spôsobom sú v dnešnej dobe získavané údaje a ako sa vykonávajú merania škodlivín v ovzduší.

        Žiaci dostali rôzne predmety, ako napr. reflexné prvky – napr. tašky, pásiky, vesty a ďalšie užitočné materiály.

        Mgr. Lenka Harvanová, 14.2.2018

      • Fašiangový karneval 2018

      • Fašiangy sú už tradične časom plesov, zábav a karnevalov. Karneval nechýbal ani na našej základnej škole. Konal sa 31.1.2018 a zároveň sme ním oslávili ukončenie 1. polroka. Žiaci 1. stupňa si dali na výbere masiek naozaj záležať. Do telocvične zavítali rôzne rozprávkové bytosti: ježibaby, víly, princezné ale aj kovboji, šašovia, vojaci a veľa iných masiek s rozžiarenými očkami. O zábavu sa postarali kamaráti z Euromesta, ktorí sa s nami veselo zabávali, šantili, súťažili a tancovali. Nechýbala ani bohatá tombola, počas ktorej každý žiak na chvíľku zbystril, či nepočuje práve to svoje číslo. Veríme, že táto akcia bola správna bodka za polrokom a skvelé naštartovanie do toho druhého. Veľmi pekne ďakujeme Rade rodičov za finančné sponzorovanie organizácie karnevalu.

         

        http://zsbenovskehoba.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75

        Mgr. Jaroslava Pirošová, 8.2.2018

      • Povedzme áno čistej pitnej vode

      • Povedzme áno čistej pitnej vode je kampaň v rámci projektu Čistá voda - správna voľba, ktorého cieľom je uprednostniť pitie čistej vody pred ochutenými nápojmi.

        Aj my sme sa zapojili do tejto kampane a 30.1.2018 každá trieda absolvovala aktivitu, v ktorej sa zdôraznil význam čistej vody a hlavne dôležitosť jej prijímania ľuďmi. Žiaci spracovali rôzne plagáty, vytvorili básne, nakreslili a napísali odkazy o potrebe pitia čistej vody, ktoré budú zdobiť naše školské chodby a tak nám denne pripomínať dôležitosť tejto vzácnej tekutiny, ktorej my máme zatiaľ dostatok, ale mnoho krajín sveta zápasí s jej nedostatkom a pre ľudí žijúcich v týchto krajinách nie je čistá pitná voda samozrejmosťou.

        Dajme teda šancu pitnej vode v našom každodennom živote.

        Mgr. Lenka Harvanová, 7.2.2018

      • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz

      • V dňoch od 22.1. do 26.1 2018 sa  žiaci 7. ročníka zúčastnili LVVK, ktorý bol podľa Smernice  o LVVK organizovaný dennou formou v lyžiarskom stredisku Zochova chata – Piesok. Výchovno-vzdelávaciu časť zabezpečovali kvalifikovaní inštruktori z občianskeho združenia HAPPY KIDS. Denne boli žiaci zmluvnou autobusovou dopravou prepravovaní do lyžiarskeho strediska, kde sa im venovali lyžiarski inštruktori, aby sa žiaci naučili alebo zdokonalili v technike lyžovania. Zároveň učili žiakov aj základným pravidlám správania sa na svahu a na vleku. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina boli žiaci, ktorí sa učili lyžovať a na záver všetci zvládli základné prvky zjazdového lyžovania. Druhá skupina, boli žiaci, ktorí už poznali základy lyžovania a preto ich výuka bola zameraná na zdokonalenie štýlu lyžovania. Výchovno-vyučovací čas bol rozdelení na dve polovice. Žiaci mali 2 vyučovacie  hodiny doobeda a 2 vyučovacie hodiny poobede. Pre žiakov bol zabezpečený obed v miestnom bufete. Na záver boli žiaci ocenení športovými medailami.

        Mgr. Erika Marková, 23.2.2018

      • ŠALIANSKY MAŤKO - školské kolo

      • Dňa 23.1.2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko. Táto súťaž vznikla v roku 1991 a je zameraná na prednes slovenských povestí. Jej cieľom je vyhľadávať talentovaných žiakov v oblasti umeleckého prednesu a zároveň upevňovať záujem žiakov o literatúru a národnú kultúru. Súťažilo sa v troch kategóriách. Víťazmi sa stali žiaci Tomáš Černý (III.B), Lucia Kordiaková (V.B) a Nicole Jánošová (VI.A). Víťazom gratulujeme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole.

        Mgr. Margita Šaškovičová, 23.1.2018

      • VŠETKOVEDKO

      • 2017/2018

        30. novembra 2017

        Žiaci 2., 3., 4. a 5. ročníka súťažili dňa 30.11.2017 v súboji o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími. Hlávky si lámali nad rôznorodými úlohami a situáciami z každodenného života, otestovali si svoje čitateľské schopnosti, využili všeobecné vedomosti. Úlohy im pripomínali hádanky a hlavolamy  a riešili ich viac pre zábavu. Stali sa VŠETKOVEDKOVÝM UČŇOM a najlepší získali titul VŠETKOVEDKO. Gratulujeme!

        Súťaže sa zúčastnilo 20 žiakov: 

        II.A   -    1 žiak

        II. B  -    2 žiaci

        II. C  -    1 žiak

        III.A  -   7 žiakov

        III.B  -   2 žiaci

        III.C  -   1 žiak

        IV.A -   1 žiak

        IV.B -    4 žiaci

        V. A -    1 žiak

        Titul: VŠETKOVEDKO  - získali             

        Bielik Rupert                II.B             11. miesto

        Seman Jakub                III.A           40. miesto

        Hrušecký Dominik        III.A           37. miesto

        Kovář Oliver                 III.B            48. miesto

        Tarageľ Dezider            III.B            31. miesto

        Satko František             IV.A           20. miesto

        Takácsová Elena           IV.B           20. miesto

        Karnoková Táňa           IV.B           38. miesto

        Horský  Juraj                V.A            26. miesto

        VŠETKOVEDKO   ŠKOLY: Satko František - IV.A, Takácsová  Elena - IV.B

        Mgr. Marta Brezáková, 22.1.2018

      • YPSILON - slovina je hra

      • Dňa 13.12. sa žiaci našej školy zapojili do celoslovenskej súťaže YPSILON – slovina je hra v predmete slovenský jazyk a literatúra. Jej poslaním je zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov, zbaviť ich negatívnych pocitov z výučby tohto predmetu a  ukázať im, že slovina je hra. Súťažné úlohy zaujali pestrosťou a grafickou úpravou. Žiaci si precvičili čítanie s porozumením, pravopis, literatúru, uplatnili tiež logické myslenie a ukázali svoje vedomosti a zručnosti. Nazbierali cenné skúsenosti, ktoré zužitkujú v ďalšom svojom  štúdiu.

        Všetkým zúčastneným žiakom srdečne blahoželáme.

        Szalaíová Rea - I.A, Chmela Filip - I.B, Bielik Rupert  - II.B, Kleinová Laura - II.B, Obuchová Nina - III.A, Vrábliková Rebeka - III.B, Jenča Adam, Krajčoviechová Iveta - IV.A, Takácsová Elena - IV.B, Komisaruk Olga - V.A, Molnárová Nicole  - V.B, Csabiová Bibiana - V.B, Országhová Bianka  - V.B   

        22.1.2018 Mgr. Marta Brezáková

      • Novoročný príhovor riaditeľky PaedDr. Viery Karovičovej - rozhlasová relácia

      • Novoročný príhovor riaditeľky školy PaedDr. Viery Karovičovej - rozhlasová relácia

        Vážení pedagógovia, všetci zamestnanci školy a milí žiaci,

        na prahu nového roka 2018 vám všetkým prajem úspešný rok, pevné zdravie, šťastie, pokoj na duši, radosť a nádej, veľa chuti do práce a dobrých ľudí okolo seba.

        Všetkým žiakom prajem veľa chuti do učenia, aby úspešne zvládli polročné hodnotenie školského roka 2017/2018.

        PaedDr. Viera Karovičová, 8.1.2018

      • Pošta pre Ježiška

      • Pred Vianocami prichádza čas, kedy si veľa deti, ale aj dospelákov niečo želá. Každý má nejaké prianie, či už hmotné alebo nehmotné. Už skoro každý žiak napísal svoje prosby, čo by chcel na Vianoce pod stromček a tak mu deti z II.B chceli poďakovať a popriať krásne sviatky. Preto spoločne s pani učiteľkou na hodine slovenského jazyka písali "Poštu pre Ježiška". Vyskúšali si tvoriť krátke veršíky a vinše, učili sa správne napísať adresu, vyskúšali ako "chutí" poštová známka a nakoniec zamierili k poštovej schránke, aby pohľadnica odišla až do Rajeckej Lesnej. Pekné sviatky.

        Mgr. Jaroslava Pirošová, 20.12.2017

      • Výtvarná súťaž "Záchranár"

      • Dňa 1.decembra 2017 návštívili žiačky Nora Farhan  (VI.A), Lucia Zaiček (VII.B) a Terézia Satková (VII.A) v sprievode p.uč. J.Grúňovej Koordinačné centrum tiesňového volania  Ministerstva vnútra na Drieňovej ulici v Ružinove. Výtvarnej súťaže „Záchranár – tiesňové volanie 112“ sa zúčastnilo 9 materských a 5 základných škôl z celého regiónu. Zo 134 prác boli vyhodnotené práce našich žiačiek ako 3 najlepšie spomedzi žiakov II.stupňa zúčastnených základných škôl. Víťazná práca T.Satkovej postupuje do celoštátneho kola tejto súťaže.

        Žiaci boli odmenení diplomami a krásnymi vecnými cenami. Okrem milého pohostenia ich čakalo aj prekvapenie: navštívili priamo Koordinačné centrum tiesňového volania. Dozvedeli sa, ako celá nonstop prevádzka funguje, ako prebiehajú skúšky sirén, videli a počuli operátorov priamo pri preberaní tiesňových hovorov (ktorých takmer tretina sú falošné volania, ako deťom povedal riaditeľ centra). Veľkým zážitkom bolo  stretnutie s hasičmi v koordinačnom centre, ktorí deťom vysvetľovali, ako postupujú pri zásahoch, porozprávali im príbehy, ktoré zažili s deťmi pri záchranných akciách a poučili ich, ako je dôležité správať sa bezpečne a nebrať veci na ľahkú váhu, ako podávať záchranárom informácie tak, aby sa mohli čo najrýchlejšie dostať na miesto nešťastia. Celé toto veľmi milé rozprávanie s deťmi sa dialo počas bežnej prevádzky, deti mohli počuť niekoľko telefonátov a vidieť veľmi sústredených ľudí, ktorí boli pripravení k okamžitej akcii.

        Po tejto príjemnej a nevšednej skúsenosti sa istotne zúčastníme aj ďalšieho ročníka súťaže a budeme držať palce Terezke Satkovej, aby sa pekne umiestnila v tohtoročnom celoštátnom kole.

        PhDr. Jitka Grúňová, 3.12.2017

      • Hudobná výchova v II.A

      • Pondelok 20.11. sme zažili v 2.A na hodine Hudobnej výchovy prekvapenie. 

        Zavítal medzi nás Kamilkin otecko p. Karnok, ktorého mnohí dobre poznáme. Neprišiel však sám, ale priniesol so sebou veľký ruksak, v ktorom skrýval drevený dychový hudobný nástroj - Fagot.Pán Karnok je fagotista v orchestri Slovenského národného divadla. Ukázal nám, ako sa fagot poskladá z viacerých častí a čo všetko je potrebné k tomu, aby z neho vychádzali krásne tóny. Zahral nám zopár hudobných hádaniek, porozprával o svojom štúdiu na Konzervatóriu a dovolil nám vyskúšat si všetky klapky a klávesy na fagote. Prezradil nám aj to, že tento fagot je už veľmi starý, má osemdesiat rokov. 

        Takáto Hudobná výchova sa nám veľmi páčila.

        Viac fotografií vo fotalbume: http://zsbenovskehoba.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=67

        Mgr. Jana Duchovičová, 21.11.2017

      • "ODPADla nám hodina" - divadelné eko predstavenie

      • Dňa 16.11. mali žiaci 2.-4. ročníka možnosť zúčastniť sa predstavenia "ODPADla nám hodina", ktoré nám v spolupráci so spoločnosťou Natur-Pack a.s. a Štúdiom L+S, pripravila spoločnosť OLO v rámci projektu OLOMÁNIA, do ktorého sme zapojení už niekoľko rokov. 

        V tomto predstavení sa herci snažili zábavnou formou vzbudiť u detí záujem o témy ako odpad, triedenie, recyklácia spaľovňa, zberný dvor, práca smetiara, či dôležitosť spoločenskej zodpovednosti jednotlivca. Trojica osvedčených a skúsených autorov z oblasti tvorby pre deti, spisovateľ Daniel Hevier, skladateľ Rastislav Dubovský a výtvarní Ľubo Guman, dodali kreatívnu aj odbornú garanciu programu. 

        Počas predstavenia deti spolupracovali, odpovedali na rôzne otázky a tancovali si počas pesničiek, ktoré súviseli s triedením odpadu. 

        Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume - odkaz.

        Mgr. Jaroslava Pirošová, 16.11.2017

      • Exkurzia do SAV

      • Článok o návšteve o našich žiakov v Encyklopedickom ústave sa nachádza na tomto linku.

        V pondelok 6. 11. 2017 sa triedy VI.A a VII.A pod vedením triednych učiteliek Mgr. Jitky Grúňovej a Mgr. Dariny Karkus  zúčastnili Dňa otvorených dverí v Encyklopedickom ústave SAV.

        V Encyklopedickom ústave SAV nás srdečne privítala Pani riaditeľka PaedDr. Zuzana Vargová, ktorá nás informovala o SAV ako aj o práci vedcov. Potom nám poskytla cenné informácie o encyklopédiach, podrobne nám predstavila Encyklopaediu Belianu. Beliana  obsahuje informácie zo všetkých vedných oblastí: vedy, techniky, histórie, umenia, športu. V tomto roku SAV vydáva už 8. zväzok.

        Po nej si našu pozornosť získal svojou prednáškou spojenou s prezentáciou Prof. Ing. Štefan Luby (slovenský fyzik a vedúci vedecký pracovník SAV). Dozvedeli sme sa základné informácie o dejinách  encyklopédii, že Encyklopaedia Beliana bola pomenovaná podľa Mateja Bela (slovenského polyhistora, pedagóga, kazateľa, historika a geografa), ktorý  už v rokoch 1735-1742 vydal encyklopédiu Historické a zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku.

        Druhá časť exkurzie bola zameraná na čitateľskú gramotnosť. Úlohou žiakov bolo vypracovať testy vyhľadávaním rôznych informácii v Beliane.

        Exkurzia splnila svoj cieľ, o čom svedčia aj ohlasy našich žiakov.

        Mne sa na tejto exkurzii páčilo, pretože som sa dozvedela, čo je to heslo, dejiny encyklopédii, mala som možnosť pracovať s Belianou. Pracovnici SAV si pre nás  prichystali občerstvenie a darčeky. Z tohto výletu som si odniesla veľa nových poznatkov a informácii, ktoré určite využijem v každodennom živote. Rada by som sa tam ešte vrátila.“

         Lívia Lehutová, VI.A

        „Táto prednáška o encyklopédiách ma veľmi zaujala. Bola primeraná nášmu veku a všetci sme si z nej zobrali dôležité informácie. Väzba Encyklopaedie Beliana bola nádherná a chválim grafika, ktorý ju navrhol.  Interiér knihy dokonalý (spojenie textu a obrázkov). Obdivujem všetkých, ktorí sa na ňom podieľali toľké roky. Ďakujem všetkým vedeckým pracovníkom Encyklopedickému ústavu SAV.

        Terézia Satková, VII.A                                                                     

        Ako naši žiaci pracovali v SAV, sa dozviete z fotogalérie.

        Mgr. Darina Karkus, 13.11.2017

      • Bibliotéka 2017

      • Dňa 10.11. sa žiaci  VIII.B triedy zúčastnili knižného veľtrhu Bibliotéka 2017 v Inchebe.

        V rámci sprievodného programu knižného veľtrhu v jednom z programových centier, žiaci VIII.B diskutovali na tému pohľad do hĺbky tínedžerskej duše s populárnou autorkou pre deti a násťročných Zuzkou Štelbaskou.  Autorka zaujala žiakov pútavou a zaujímavou formou prezentácie svojich poviedok v knihách pre trinásťročných a štrnásťročných tínedžerov. Našich ôsmakov veľmi potešilo niekoľko kníh s venovaním a podpisom samotnej autorky.

        Žiaci si následne prezreli  výstavu kníh, výstavu vzdelávania a výstavu minerály Bratislava.

        Fotografie sa nachádzajú vo fotoalbume - link.

        Mgr. Janka Ugorová, 13.11.2017

      • Hudobná výchova v IV.B netradične

      • Dňa 8.novembra sa  žiaci IV.B na hodine hudobnej výchovy oboznámili s hrou drevené dychové nástroje, konkrétne na fagot. Prišiel medzi nich pán Richard Karnok, člen orchestra SND .Porozprával im o svojom štúdiu na konzervatóriu, o svojich skúsenostiach v orchestri. Ukázal deťom ako sa fagot  skladá, z akých častí je zložený (komín, basová rúra,  koleno, krídlo, eso, náustok), Deti so záujmom počúvali, kládli množstvo otázok. Mali možnosť vyskúšať si jeho váhu. Pán Karnok im vylúdil na fagote rôzne tóny, zahral zvučku večrníčku a tiež zvučku z rozprávky Pat a Mat. 

        Prisĺúbil, nám ďaľšie stretnutie aj s jeho manželkou, ktorá hrá na husliach. 

        Fotografie z vyučovacej hodiny sú vo fotogalérii - link.

        Mgr. Alena Hurbanová, 10.11.2017 

      • Cvičenie na trampolínkach

      • Telesná a športová výchova na trampolínach – 6.11. a 7.11.2017

        V rámci rozšírenia chuti do športovania našich žiakov sme aj tento mesiac pokračovali v spestrovaní telesnej a športovej výchovy. Naši žiaci  v priebehu dvoch dní absolvovali  na hodinách telesnej a športovej výchovy tréning jampingu s kvalifikovanou inštruktorkou Nikou z Happy Kids. Všetci od najmenších si mohli vyskúšať plnohodnotný tréning skákania na trampolínach. Keďže ide o veľmi náročné cvičenie, každá trieda  cvičila 20 minút na hudbu, ktorá bola prispôsobená veku detí a aj jednotlivé zostavy boli prezentované na úrovni, ktorú zvládla daná veková kategória.

        Žiaci boli nadšení z cvičenia na trampolínach a vyskákali  sa pod kvalifikovaným vedením trénerky Niky.

        Fotografie sú vo fotoalbume.

        Mgr. Erika Marková, 8.11.2017

      • Exkurzia Košariská

      • Exkurzia „Košariská- Mohyla M.R.Štefánika-Podhorie“
        Termín: 26.10.2017

        Vo štvrtok 26.10. sa zúčastnilo 45 žiakov 6. – 9.ročníkov (pod pedagogickým dohľadom p.uč. Mgr. D. Karkus, Mgr. J.Ugorovej a PhDr.J.Grúňovej) exkurzie do oblasti Myjavy, ktorej cieľom bolo rozšírenie učiva dejepisu a prírodovedných predmetov.
        Prvou zastávkou zájazdového autobusu bolo múzeum M .R. Štefánika v jeho rodných Košariskách. Deti si prezreli bohatú expozíciu autentických predmetov a informácií zo života M. R. Štefánika doplnenú odborným výkladom. Po desiatovej pauze sa premiestnili autobusom na parkovisko na kopci Bradlo a vystúpili na Mohylu. Monumentálna stavba a malebný výhľad na okolitú krajinu na každého veľmi silno zapôsobil.
        V druhej časti exkurzie sme sa presunuli do neďalekej dedinky Podhorie, kde sa nachádza jediná ručná výrobňa papiera na Slovensku - „Petrus“. Žiaci sa rozdelili do dvoch skupín a vystriedali sa na teoretickom výklade a praktickej časti. Zábavnou interaktívnou formou sa dozvedeli podrobnosti o histórii výroby papiera vo svete a následne si priamo vo výrobni najprv pozreli presný postup výroby a potom si mohol každý vyrobiť vlastný papier. Ku každému výrobku sa priložil lístoček s menom žiaka a po vysušení budú výrobky zaslané do našej školy.
        Nakoľko počasie nášmu výletu veľmi žičilo, mohli sa deti najesť aj vyšantiť v záhrade pri papierničke a takto pekne ukončiť pobyt na myjavských kopaniciach.
        Príjemne unavení a bohatší o nové zážitky sme sa v plánovanom termíne vrátili pred budovu školy.

        Fotografie z exkurzie sú vo fotoalbume - http://zsbenovskehoba.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=65

        PhDr. Jitka Gruňová, 5.11.2017

      • Tvoríme vlastnú knihu poézie alebo prózy - blokové vyučovanie

      • Dňa 25. októbra na škole prebehla jedna z aktivít k čitateľskej gramotnosti.

        Čitateľská gramotnosť je schopnosť čítať a písať na takej úrovni, ktorá pomáha človeku dostatočne porozumieť všetkým typom textu a v akejkoľvek forme. Čitateľská gramotnosť je teda samozrejmosťou, ktorú je potrebné rozvíjať a podporovať od detstva.

        V  blokovom  vyučovaní  na tému „Tvoríme vlastnú knihu“  si každá trieda vytvorila knihu – napísala, ilustrovala a zviazala ju. Úlohou žiakov bolo vytvoriť triednu knihu na ľubovoľnú tému. Výsledkom sú knihy plné príbehov, ilustrácií, dobrodružstva, rozprávok,

        sci-fi, ale aj odborných textov. Išlo o kolektívne dielo, na ktorom žiaci navzájom spolupracovali. Vyjadrovali myšlienky a pocity prostredníctvom slov a obrazov.  Zábavnou tvorbou práce na knihe sa podporoval dobrý a trvalý vzťah k nej, k čítanie, poznávaniu nového.

        Kniha má nezastupiteľné miesto pri formovaní osobnosti. Pre mnohých z nás je kniha nenahraditeľnou spoločníčkou. Vďaka nej máme  možnosť poznávať ľudské osudy, krajiny, dejiny, prírodu, vedomosti z rôznych odborov... Kniha nás posúva vpred.

        Blokovým vyučovaním na tému „Tvoríme  vlastnú knihu “  si žiaci tiež pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc, ktorý tento rok pripadol na 23.10.

        Všetky vytvorené knižné dielka budú vystavené v priestoroch školy.

        http://zsbenovskehoba.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=58

        Mgr. Marta Brezáková, 25.10.2017

      • Halloween Wednesday - halloweenská streda

      • Dnes, v stredu 25. 10., sa naša škola hemžila rôznymi halloweenskými postavičkami, ako upíri, netopiere, čarodejnice, čierne mačky, alebo rôzne iné strašidelné osôbky. Žiakom sme týmto chceli spríjemniť deň a pripomenúť im, že sa blíži sviatok Halloween a Sviatok všetkých svätých. Priblížili sme im, čo sviatok Halloween vlastne je:  pôvodne je to pohanský (keltský) sviatok Samhain – pohanský nový rok. Možno sa stretnúť aj s názvom Predvečer sviatku všetkých mŕtvych. Oslavuje sa večer 31. októbra. Oslavujú ho hlavne deti, ktoré sú oblečené v kostýmoch, koledujú a navštevujú susedov. Tento sviatok sa oslavuje najmä v západnom svete. Tradičnými znakmi Halloweenu sú vyrezávané tekvice, vo vnútri ktorých je sviečka, čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, pavučiny, oheň a pod.

        Dnes bolo vyučovanie vedené blokovou formou, ktoré bolo zamerané na tvorbu kníh v rámci tried. Tým, že žiaci boli v kostýmoch, bolo vyučovanie príjemne okorenené a veselé.

        Fotografie - http://zsbenovskehoba.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=57

        Mgr. Nataša Kopčová, 25.10.2017

      • Divadelné predstavenia v anglickom jazyku

      • Dňa 11.10. 2017 sme s našimi žiakmi absolvovali dve divadelné predstavenia:

         

        A bold rabbit - divadelnú adaptáciu slávnej knižky Jozefa Cígera Hronského, ktorá je azda prvou naozajstnou knihou, ktorú držali v rukách celé generácie slovenských detí. Putovanie malého zajka svetom sprevádza túžba spoznať nové veci, túžba presláviť sa a niečo naozaj veľké dokázať.

        Cieľom predstavenia bolo hravou formou umožniť žiakom zdokonaľovať si vedomosti z cudzieho jazyka, nadobudnúť schopnosť bezprostrednej interakcie a zároveň mať jedinečný umelecký zážitok z činohernej rozprávky v cudzom jazyku.

         

        The Heroes - všetci obdivujeme hrdinov. Potreba mať svojho hrdinu, identifikovať sa s niekým výnimočným, je vlastná každému z nás. Hemžia sa nimi filmy a všetci im držíme palce. Najmä dospievajúci a mládež sa potrebujú identifikovať s niekým lepším, napodobňovať, no niekedy, na škodu veci zabúdajú na tých, ktorí žijú na dosah. Na reálnych hrdinov z mäsa a kostí – svojich spolužiakov, kamarátov, susedov... A práve o nich bolo toto predstavenie.

        Anketa Detský čin roka už takmer 20 rokov predstavuje príbehy malých hrdinov, ktorí svojím konaním pozitívne ovplyvňujú svet okolo seba. Niektorí z nich odvážne zachránili ľudský život, iní sa deň čo deň usilovne starajú o svojich mladších súrodencov alebo chorých rodičov. Anglicko-slovenská inscenácia Hrdinovia boli mozaikou týchto príbehov a ukazovali, že hrdinstvo má v skutočnom živote mnoho podôb, hoci často si ho predstavujeme úplne inak. V hre boli predstavené autentické postavy mladých ľudí, ktoré dokázali žiakov svojím príbehom osloviť a aj inšpirovať. Posolstvo, ktoré im bolo sprostredkované, bolo n jednoduché - v každom z nás sa skrýva hrdina, musíme len potlačiť strach ním byť. Divadelné spracovanie týchto príbehov bolo výzvou pre žiakov anglického jazyka, no vďaka rozdeleniu inscenácie na samostatné príbehy sa v deji určite nestratili.

        Cieľom tohoto predstavenia v anglickom jazyku bolo atraktívnou a hravou formou umožniť žiakom zdokonaľovať si vedomosti z cudzieho jazyka a nadobudnúť schopnosť bezprostrednej interakcie. Divadelná hra v anglickom jazyku bola formou komunikácie, podobná metóde cvičenia vo dvojici alebo skupinách, ktorá mala žiakov zabaviť a umožniť im zdravé sebahodnotenie. Žiaci si pri sledovaní predstavenia mohli v praxi overiť svoje znalosti z anglického jazyka.

        Obidve predstavenia boli žiakmi hodnotené kladne, páčili sa a už sa tešia na nové.

        Mgr. Monika Zatlukajová, 13.11.2017

      • Bienále ilustrácií Bratislava

      • 5.10.2017 sa žiaci VII.A a VII.B triedy zúčastnili výstavy Bienále ilustrácií Bratislava.Na tomto svetoznámom podujatí, ktorého sa v tomto roku zúčastňuje 49 krajín z celého sveta, mali možnosť vidieť 2657 ilustrácií od 373 ilustrátorov. Súčasťou výstavy boli aj niektoré knihy, v ktorých sa ilustrácie nachádzajú. Výstavu spestril aj Animačný expres - rozprávkový vlak, kolekcia slovenských animovaných filmov, ktorý precestoval už takmer všetky krajiny Európy. Účasťou na tomto podujatí sme chceli žiakom sprostredkovať nielen estetický zážitok, ale aj podnietiť ich záujem o čítanie kníh.   

        Fotografie sú vo fotoalbume - 

        Mgr. Beata Gregoričková, 7.10.2017

      • ŠKOLA IDE NA SLOVAN

      • Ako sme fandili tímu HC Slovan v zápase s tímom Torpedo Nižnij Novgorod - 5.10.2017

        V školskom roku 2016/2017 sa naši žiaci piateho a šiesteho ročníka zapojili do projektu Škola ide na Slovan. Doma všetci prekontrolovali svoje domáce knižnice, vybrali knihy, ktoré prečítali a darovali ich do Mestskej knižnice. Dali tak knihám druhú šancu. A 5.10.2017 mohli vidieť vytúžený zápas Kontinentálnej hokejovej ligy, v ktorom si HC Slovan zmeral sily s Torpedo Nižnij Novgorod.

        Žiaci si atmosféru zápasu na štadióne Ondreja Nepelu užívali, fandili "Slovanistom" počas celého stretnutia. Slovanisti zápas síce prehrali o jeden gól, ale ich výkon bol bojovný. 

        V tretej tretine našich žiakov prišiel potešiť aj maskot Harvy, ktorý nabádal po celý zápas fanúšikov k aktívnemu povzbudzovaniu. 

        Veľmi pekne sa chceme poďakovať všetkým organizátorom projektu Škola ide na Slovan za možnosť navštíviť zápas Kontinentálnej hokejovej ligy - Ď A K U J E M E.

        Viac fotografií vo fotoalbume 

        Mgr. Lenka Harvanová, 6.10.2017

      • Tvoríme s fantáziou

      • Čaro pestrých farieb - to je jeseň! 

        Škola podporujúca zdravie pre Vás organizuje jesennú súťaž "Tvoríme s fantáziou".

        Je zameraná na tvorbu a prezentáciu jesenných dekorácii. Vaše práce bude hodnotiť detská a učiteľská porota.

        Fotografie žiackych výtvorov sú vo fotoalbume.

        Mgr. Helena Královičová, 6.10.2017

      • Október - mesiac úcty k starším

      • Rozhlasová relácia - 5.10.2017

        Október je už niekoľko rokov venovaný starším ľuďom. Možno to bolo takto vymyslené práve preto, aby sme viac mysleli na naše mamy, otcov, babky, dedkov, tety, ujov. A nielen mysleli. Možno práve v októbri, by sme mohli popremýšľať nad tým akom im urobiť radosť a ako ich viac vsunúť do svojich životov. Prostredníctvom tejto relácie sme si na nich spomenuli a premýšľali nad tým, čo môžme pre ich krajšiu starobu urobiť?

        Mgr. Monika Zatlukajová, 5.10.2017

      • Exkurzia - Habánsky dvor - VI.A a VI.B

      • Žiaci tried VI.A a VI.B (v počtu 33) so svojimi triednymi  učiteľkami, pani učiteľkami PhDr. Grúňovou,  Mgr. Necpalovou  a s pani zástupkyňou Mgr. Markovou, navštívili vo štvrtok 28. septembra Veľké Leváre, kde išli po stopách habánov – niekdajších obyvateľov časti Veľkých Levár v lokalite popri riečke Rudave.

         Ako dopravný prostriedok poslúžil tentokrát osobný vlak zo stanice Bratislava-Lamač, potom prešli žiaci celú poldennú trasu peši. Najprv bola na programe návšteva Habánskeho múzea situovaného v pôvodnom tristo rokov starom dome v lokalite, ktorá sa nazýva „Habánsky dvor“. Od pani sprievodkyne sa deti dozvedeli zaujímavosti zo života habánov, ktorí prišli na naše územie zo Švajčiarska v 16.storočí a životný štýl týchto mimoriadne zručných remeselníkov sa stal súčasťou našej histórie. V jednej časti expozície si deti prezreli najrôznejšie dobové nástroje, typickú habánsku keramiku, oblečenie a zariadenie habánskeho domu. V druhej sa dozvedeli to najdôležitejšie z histórie obce Veľké Leváre. Súčasťou habánskeho dvora bola aj kaplnka, ktorú sme si tiež mohli pozrieť aj vo vnútri. Slnečný deň žičil prechádzke po náučnom chodníku, ktorý vedie popri riečke Rudava, mimoriadne bohatej na riečnu faunu. Poslednou zastávkou na našej púti bol kostol Mena Panny Márie. Vopred dohodnuté stretnutie s pánom farárom sa vydarilo. Deti sa dozvedeli viac o zariadení kostola aj jeho histórii – prekvapivou informáciou pre všetkých bolo, že kostol postavili naši predkovia v 17.storočí za neuveriteľné štyri roky! Azda najväčšou atrakciou exkurzie bol výstup na kostolnú vežu, resp. na veže, pretože jednou sme vystúpili hore po točitom schodisku po 126-tich schodoch a na druhú, kde boli umiestnené zvony, sme sa dostali po malom mostíku medzi obi dvomi vežami. Naskytol sa nám prekrásny výhľad, smerom na juh bola vidieť v diaľke aj „ naša“ Devínska Kobyla. Pri oddychu na kostolných schodoch si deti pozreli ešte jednu zaujímavosť, totiž stredoveký mestský pranier, ktorý stojí na ulici pred kostolom ako svedok dávnych čias. – Potom opäť peši na železničnú stanicu a vláčikom domov. Ani sa nám nechcelo veriť, že sme prešli pešo vyše osem kilometrov.

        Cieľ exkurzie bol naplnený - žiaci boli obohatení duševne aj fyzicky - a predovšetkým podľa ohlasov väčšinou spokojní.

        Fotoalbum - 

        PhDr. Grúňová, 1.10.2017

      • SVETOVÝ DEŇ MLIEKA - 27.9.2017

      • 27.9. je deň, kedy sa oslavuje Svetový deň mlieka v školách a tak sa deti z 2.B vyobliekali do oblečenia v bielej farbe, aby každý hneď na prvý pohľad vedel, že aj ony o tomto dni vedia. 

        Celý deň sa točil okolo tejto zdravej bielej tekutiny - na matematike sa počítali príklady a riešili slovné úlohy, na slovenskom jazyku sa tvorili príbehy a vyplňovali tajničky. Zaujímavé bolo aj čítanie v kuchynke, kde si popri malom občerstvení vo forme mliečnych výrobkov a mlieka s čokoládovou slamkou, čítali zo svojho obľúbeného časopisu Vrabček. 

        Fotografie z aktivity sa nachádzajú vo fotoalbume: 

        27.9.2017 Mgr. Jaroslava Pirošová

      • GEOLÓGIA v Geologickom ústave Dionýza Štúra - Deň otvorených dverí - 22.9.2017

      • Dňa 22.9.2017 sa žiaci III.C, IV.A, VIII.A a VIII.B zúčastnili aktivít z GEOLÓGIE (súčasť predmetov Prírodoveda a Biológia - 8. ročník) v Geologickom ústave Dionýza Štúra - Deň otvorených dverí. Počas tohto dňa otvorených dverí sa nám venovali viacerí zametnanci Geologického ústavu, vysvetlili nám jeho zamerania a činnosť, ukázali a zaujímavo rozprávali o vzorkách hornín a minerálov, ktoré majú vystavené v exteriéri a interiéri. Mohli sme si pozrieť skameneliny a na záver boli pre nás pripravené rôzne filmy s geologickou problematikou - žiaci III.C a IV.A si vybrali film o sopkách a ôsmaci pozerali film o Sandbergu - regionálna výchova. K obom filmom bol odborný vekuprimeraný komentár a diskusia - žiaci sa mohli pýtať a pracovníci im radi odpovedali.

        Celá akcia bola pre žiakov prínosná. Fotodokumentáciu vzoriek využijeme počas celého školského roka.

        Fotodokumentácia je v časti fotoalbum - 

        Mgr. Lenka Harvanová, 26.9.2017 

      • LEGIOVLAK

      • Dňa 21.9.2017 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili exkurzie po stopách československých légií v prvej svetovej vojne. Na Hlavnej stanici v Bratislave bol pristavený rekonštruovaný vlak československých légií, ktoré boli vytvorené v období prvej svetovej vojny z bývalých zajatcov rakúsko-uhorskej armády - Čechov a Slovákov. Žiaci mohli vidieť priamo podmienky v akých legionári žili počas presunu v Ruskou. Sprievodca podal žiakom veľmi odborný výklad o živote legionárov a ich náplní práce počas I. svetovej vojny. Touto návštevou si žiaci zopakovali učivo ale aj doplnili informácie o nové poznatky.

        Fotografie sa nachádzajú v časti fotoalbum:

        Mgr. Erika Marková, 21.9.2017

      • Roots&Shoots - Deň mieru - 21.9.2017

      • Dr. Jane Goodallová ako Medzinárodný posol mieru za OSN zahajuje svoju pravidelnú globálnu kampaň ku Dňu mieru a pozýva deti a mládež z celého sveta, aby sa k nej pripojili. Každý september, oslavuje obrovské množstvo globálnych Roots & Shoots škôl a skupín svetový mier. Rozličnými kultúrnymi, sociálnymi či ekologickými aktivitami upozorňujú vo svojom okolí na jeho dôležitosť a následne ich zdieľajú na sociálnych sieťach so svojimi rovesníkmi vo svete. Nenechajte si ujsť túto príležitosť a pridajte sa tiež do tejto jedinečnej svetovej kampane. Medzinárodný deň mieru je o vytváraní celosvetovej kutúry mieru, s posolstvom pre súčasné i ďalšie generácie.

        My sme vytvorili kamienky s mierovými odkazmi a veľkú holubicu mieru.

        Mgr. Lenka Harvanová, 24.9.2017

         

      • Živé knižnice - žiaci IX.A

      • Dňa 20. 9. 2017 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili vzdelávacieho podujatia Živé knižnice v Meste povolaní v nákupnom centre Bory Mall. Cieľom podujatia bolo rozvíjanie kompetencií potrebných k voľbe povolania a získanie informácií o trendoch pracovného trhu. V prvej časti podujatia so žiakmi pracovali animátori, ktorí im na základe výsledkov dotazníka poskytli informácie o vhodných stredných školách. V druhej časti podujatia žiaci diskutovali so živými knihami – ľuďmi, ktorí vykonávajú reálne povolania (napr. policajti, mechatronik zo spoločnosti Volkswagen, kameraman z TV JOJ, kaderníčky z KLIER, Lesník z Ministerstva pôdohospodárstva, Traffic Manager pre medzinárodné prepravy zo spoločnosti DSV, ...).

        Mgr. Slávka Kavická, 22.9.2017

      • Európsky deň ústneho zdravia - 12.9.2017

      • Na začiatku prvej vyučovacej hodiny si žiaci   prostredníctvom  školského rozhlasu  vypočuli  informácie o Európskom  dni ústneho zdravia.

        Pre žiakov I. stupňa p. uč. Královičová pripravila rôzne aktivity  a hry vďaka ktorým si deti  uvedomovali dôležitosť  ústnej hygieny. Deťom p. učiteľky premietli film- „Legenda o kráľovstve zúbkov“, viedli s nimi rozhovor o zásadách starostlivosti o svoje zúbky a mohli si samé vyskúšať  na makete techniku  správneho  čistenie zúbkov. V hre „Poď sa hrať“  mali za úlohu vyhľadať zdravú desiatu pre rytiera zúbka  a vymaľovať  to čo prospieva  ich zúbkom.

        Na druhom stupni bola pre žiakov pripravená prezentácia  „Zdravé zuby a ako sa o ne starať,  aby boli dlho pekné a zdravé“. Pani učiteľky  viedli rozhovory  so žiakmi na tému ústna hygiena a nakoniec si svoje vedomosti utvrdili v pripravenom kvíze.

        Mgr. J. Ugorová, 17.9.2017

      • STROM ŽELANÍ - Osobnostný a sociálny rozvoj - prierezová téma - blokové vyučovanie 7.-11.9.2017

      • Netreba sa báť snívať, aby sa naše sny mohli stať realitou. V tomto duchu v dňoch 7. 9. – 11. 9. 2017 prebehlo na našej škole blokové vyučovanie Osobnostný a sociálny rozvoj. Žiaci v jednotlivých triedach spolu s učiteľkami a  učiteľmi prostredníctvom rôznych aktivít, hier vyjadrovali svoje sny, želania. Snívali nielen pre seba, ale aj pre svojich blízkych, rodinu. Dôraz sme kládli na nehmotné priania, ktoré dúfame, že sa nám splnia. Potom spoločnými silami si každá trieda vyrobila svoj „Strom želaní“. Vyrobené plagáty zdobia dvere všetkých tried. Veríme, že v priebehu školského roka sa naše sny stanu skutočnosťou.

        Akí vnímaví sú naši školáci, čo všetko sa ženie ich hlavami,  aké sú ich sny, sa dozviete z našej fotogalérie.

        Mgr. Darina Karkus, 18.9.2017

      • Dopravná výchova - blokové vyučovanie 7.-11.9.2017

      • V rámci blokového vyučovania sme sa venovali aj dopravnej výchove. Pani učiteľky pripravili pre žiakov zaujímavé  aktivity zamerané na bezpečné správanie sa v cestnej premávke a podanie prvej pomoci.

        Prostredníctvom prezentácií  sme si  utvrdili vedomosti z dopravnej výchovy  a základov poskytnutia prvej pomoci pri úrazoch. Porozprávali sme  sa o zásadách pohybu chodcov  a cyklistov v cestnej premávke .

        Pozornosť sme venovali aj dopravným značkám. Zopakovali sme si ich význam rôznymi spôsobmi.  Dopravné značky sme kreslili, skladali sme puzzle, hádali sme hádanky alebo hrali hru Pexeso s dopravnou tematikou. Vypracovali  sme  úlohy z výučbového materiálu „Kamil na cestách“. Namaľovali sme si plány ulíc a hravou formou sme  riešili rôzne dopravné situácie. Vytvorili sme  aj návrhy netradičných dopravných značiek.  Dopravné predpisy sme si  osvojovali aj prostredníctvom aplikácií na internete. Vedomosti z dopravnej výchovy sme si overili aj v rôznych pracovných listoch a riešením kvízov.

        Fotografie z tejto aktivity sú v časti fotoalbum

        Mgr. Margita Šaškovičová, 17.9.2017

      • Komunikácia v cudzom jazyku - blokové vyučovanie 7.-11.9.2017

      • Počas blokového vyučovania sme sa so žiakmi zamerali hlavne na komunikáciu v anglickom a nemeckom jazyku.

        Žiaci druhého stupňa  v skupinkách vytvorili rôzne komunikačné situácie (napr. orientácia v meste, zvieratá, čo mám a nemám rád, škola a mnoho ďalších), o ktorých sa rozprávali. Potom situáciu nakreslili na výkres a prezentovali v cudzom jazyku pred ostatnými spolužiakmi. Žiaci mali k dispozícii slovníky, s ktorými sa učili pracovať a využívať ich pre získavanie novej slovnej zásoby. Trénovali sme rôzne frázy, ktoré sa v daných situáciách používajú, aby ich žiaci vedeli použiť bez obáv aj v reálnych situáciách.

        Žiaci prvého stupňa pani mali k dispozícii výučbové DVD, o ktorom sa potom rozprávali a deti nakreslili obľúbenú scénu, ktorú sa snažili slovne popísať. Deti hrali rôzne hry v anglickom jazyku, pri ktorých si práve hravou formou precvičovali komunikačné zručnosti.

        Fotografie z tejto aktivity sú v časti fotoalbum - 

        Mgr. Nataša Kopčová, 14.9.2017       

      • Slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018

      • Milí žiaci, vážení rodičia,

        dnes sme začali nový školský rok 2017/2018. Prváčikovia boli slávnostne pasovaní za žiakov školy a prekročili bránu do ríše poznávania. Všetkým žiakom našej školy prajeme veľa síl, úspechov na ceste za poznaním.

        PaedDr. Viera Karovičová, Mgr. Lenka Harvanová, Mgr. Erika Marková - 5.9.2017

        • Nadpis

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Nadpis

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.