• Nadpis

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Bratislava, moje mesto

      • Ako každý rok aj tento školský rok sa uskutočnila literárno – výtvarná súťaž Bratislava, moje mesto. Poslaním súťaže je podporiť fantáziu a tvorivosť detí a mládeže, rozvoj vyjadrovacích  schopností v literárnej či výtvarnej podobe, podporiť vzťah detí a mládeže k mestu, v ktorom žijú, učia sa a trávia voľný čas. Súťaž má upriamiť pozornosť a záujem detí o Bratislavu, jej históriu, osobnosti, problémy aj jedinečnosť.

        Súťaže sa zúčastnilo 43 škôl. Spomedzi všetkých bratislavských žiakov sa nášmu žiakovi Jakubovi Gažíkovi  podarilo získať druhé miesto. Gratulujeme.

        Mgr. Darina Karkus, 7.6.2019

      • Exkurzia s Maticou Slovenskou

      • Dňa 23.5.2019 Miestny odbor Matice slovenskej v Dúbravke zorganizoval pre žiakov poznávací zájazd do rodiska M. R. Štefánika Košarísk a na Bradlo. Na Bradle sme mali možnosť vidieť Mohylu - posledné miesto odpočinku generála Dr. Milana Rastislava Štefánika - vedca, vojaka, diplomata, jednej z kľúčových osobností Slovenska, spolutvorcu našej novodobej štátnosti. Potom sme navštívili jeho rodný dom v Košariskách, memoriálne múzeum, ktoré prostredníctvom svojej expozície podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť. V šiestich miestnostiach sa múzejne dokumentuje jeho životná dráha, súkromie a záľuby, no najmä jeho vojenská, diplomatická a politická činnosť. Domov sme sa vrátili unavení ale oveľa múdrejší.

        Ďakujeme organizátorom za exkurziu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

        Mgr. Darina Karkus, 7.6.2019

      • Návrat do praveku - workshop

      • Dňa 17.4. a 29.4. mali žiaci VA a VB wrokshop s názvom Návrat do praveku. S Mgr.Kočanom si počas celého dňa skúšali život pravekého človeka z doby kamennej. Vyrábali si nástroje a zbrane pomocou pazúrikov z dreva, kameňa a kostí. Vyrobili si náhrdelníky z mušiel a Venuše z hliny. Na záver si boli vyskúšať použiteľnosť svojich výrobkov v prírode.

        Mgr. Erika Marková, 10.5.2019

      • Deň Zeme

      • Každoročne si v jarnom období pri príležitosti Dňa Zeme (22. apríl) pripomíname dôležitosť ochrany životného prostredia rôznymi aktivitami.

        V tomto šk. roku žiaci 1. stupňa výtvarne spracovali ochranu najmä ohrozených druhov rastlín a živočíchov našej planéty. Žiaci 2. stupňa počas 3 vyučovacích hodín tvorili plagáty, podľa rozpisu pre jednotlivé triedy, o chránených živočíchoch, rastlinách, vodných plochách aj o chránených krajinných oblastiach a národných parkoch na Slovensku.

        Zameraním sa najmä na ohrozené druhy rastlín a živočíchov poukázali na to, že bez dôslednej ochrany prírody ich množstvo môže narastať vo svete i na Slovensku.

        Mgr. Slávka Kavická, 26. 4. 2019

      • Svetový deň stolného tenisu

      • Naša aktivita k Svetovému dňu stolného tenisu 6.4.2019

        V týždni od 1. apríla do 5. apríla 2019 sa uskutočnilo v našej škole podujatie „Hrajme pingpong!“ Takto sa žiaci našej školy pripojili k oslavám Svetového dňa stolného tenisu, ktorý pripadá každoročne na 6.apríla. V našej škole sa hral v tieto dni pingpong na každej hodine telesnej výchovy a aj počas prestávok. Žiaci mali k dispozícii 3 pingpongové stoly v malej telocvični a dva vonkajšie v areáli školy, takže hrala ozaj celá škola. Starší žiaci vytvorili plagát a pripravili si aj krátku reláciu do rozhlasu. Podujatie vyvrcholilo v druhej polovici týždňa pingpongovým turnajom pre žiakov II. stupňa. Víťazi ročníkových kategórií dostali diplom a malý darček. Veríme, že aj v sobotu pozvali deti svojich rodičov k vonkajším stolom a zašportovali si, lebo stolný tenis je šport pre všetkých!

        PhDr. Jitka Grúňová, 15.4.2019

      • Ihrisko Beňováčik - projekt - Tesco - vy rozhodujete, my pomáhame

      • Vážení priatelia našej ZŠ,

        v rámci projektu "TESCO - vy rozhodujete, my pomáhame" by sme chceli začať budovať školské ihrisko pre našich žiakov.

        S vašou pomocou sa nám to môže podariť. Stačí, ak po prípadnom nákupe v dole uvedených predajniach TESCO zahlasujete za náš projekt.

        Za tento projekt môžete hlasovať v obchodoch:

        - Bratislava Brestovka Mikuláša Schneidera Trnavského 9,

        - Bratislava Kresánkova Kresánkova 3588/7 (Blok 9,10),

        - Bratislava Majerníkova Majerníkova 13,

        - Bratislava Saratovská Pri Hrubej Lúke 2

        Hlasovať je možné ešte do 17.2.2019.

        Veľmi pekne Vám vopred ďakujeme.

        Krátke informácie o projekte:

        ŠKOLSKÉ IHRISKO BEŇOVÁČIK
        Základná škola Beňovského 1 nemá vlastné ihrisko a naše deti sa hrajú vo verejnom parku. Projektom chceme vytvoriť športovo-oddychovú zónu v rámci školskej záhrady, ktorá bude slúžiť ako ihrisko pre našich žiakov. Priestor ihriska bude určený na vzdelávanie a zároveň aj na trávenie voľného času a rozvíjanie pohybových, lokomočných a sociálnych zručností žiakov. V rámci uvedeného priestoru budujeme aj školskú záhradku, kde sa žiaci zoznamujú s prírodným prostredím a tvorbou životného prostredia.

        Zo srdca ďakujeme všetkým za pomoc.

      • Valentínske srdiečka

      • Dňa 13. februára 2019 sa žiaci 7. oddelenia ŠKD zúčastnili akcie „Vešanie srdiečok“ k oslave sviatku sv. Valentína, ktoré organizovalo Centrum voľného času v spolupráci s Domom kultúry v Dúbravke. Súčasťou tohto podujatia boli aj tvorivé dielne, kde naši žiaci modelovali výtvory z modelovacej hmoty, ozdobovali srdiečka a vytvárali ďalšie milé pozdravy pre ľudí, na ktorých im záleží. Ďakujeme organizátorom za pozvanie a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

        Mgr. Lucia Jenčuráková, 14.2.2019

      • Detská atletika

      • V stredu 6.2. sa 3 družstvá zložené zo žiakov 3.a 4.ročnikov zúčastnili kvalifikačného kola Detskej atletiky organizovanej Slovenským atletickým zvzäzom na ZŠ Pri Kríži. 

        Súťaže sa zúčastnilo 15 družstiev zo 7 základných škôl IV.okresu. Najlepśie sa darilo družstvu C  v zlozeni štvrtákov, ktoré skončilo na 7.mieste a zároveň vybojovalo postup do finále pre našu školu. Finále sa uskutocní 8.4. v športovej hale Mladosť.

        Mgr.A.Hurbanová, 7.2.2018

      • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz

      • V dňoch od 13.1. do 18.1 2019 sa  žiaci 6., 7. a 8. ročníka zúčastnili LVVK, ktorý sa konal v lyžiarskom stredisku Skalka pri Kremnici. Výchovno-vzdelávaciu časť zabezpečovali kvalifikovaní inštruktori z lyžiarskej školy a učitelia ZŠ Beňovského. Priamo na svahoch spomínaného lyžiarskeho strediska Skalka pri Kremnici sa žiaci naučili alebo zdokonalili v technike lyžovania. Zároveň sa žiaci učili  základné pravidlá správania sa na svahu a na vleku. Všetci žiaci na konci kurzu zvládli zlyžovať svah, na ktorom premáva sedačková lanovka. Žiaci zažili skutočnú zimu, plnú snehu, vetra, sneženia. Na záver pobytu vyšlo aj slniečko a všetci žiaci si mohli vychutnať pohľady na Tatry, na vysielač Suchá hora a na okolitú panorámu slovenskej prírody. Večery mali žiaci spestrené diskotékami, kde sa mohli zabaviť a lepšie spoznať.

        Mgr. Lenka Harvanová, 7.2.2019

      • Exkurzia Prírodovedné múzeum Viedeň

      • 14.12.2018 navštívili žiaci 6. a 7. ročníka v rámci exkurzie mesto Viedeň.

        Pred návštevou prírodovedného múzea sme navštívili kráľovský zámok Hofburg – sídlo Habsburgovcov. Prešli sme sa centrom Viedni, kde sme si pozreli mnohé pamiatky, napr. Stephansdom.

        Prírodovedné múzeum vo Viedni sa nachádza na námestí s parkom a sochou Márie Terézie. Oproti v zrkadlovo obrátenej budove sa nachádza Umeleckohistorické múzeum.

        Základom stálej expozície je rozsiahla súkromná zbierka florentínskeho zberateľa, ktorú do majetku Habsburgovcov získal manžel Márie Terézie, František Lotrinský. Spolu 30 000 predmetov tvorilo vtedy najväčšiu zbierku prírodnín, ktorá obsahovala exempláre ulitníkov, koralov, lastúr, vzácne minerály a drahé kamene. Zbierka sa od vtedy rozšírila a múzeum v súčasnosti vlastní približne 20 miliónov predmetov.

        PRAVEK v životnej veľkosti – naši šiestaci a siedmaci navštívili múzeum z dejepisného hľadiska a zaujímala ich najmä geologicko-paleontologická výstava, ktorá je u detí veľmi obľúbená. Tvoria ju skelety a preparáty pravekých zvierat, niektoré aj v ich životnej veľkosti. V roku 2011 bola výstava rozšírená o ďalšie modely a počítačové animácie.

        Unikátom prehistorickej zbierky je praveká soška Willendorfskej venuše, satrá 25 tisíc rokov. Zaujímavé sú tiež zbierky z oddelení antropológie, botaniky, archív histórie vedy a planetárium.

        Po návšteve múzea žiaci zažili vianočnú atmosféru trhov vo Viedni, kde si mohli kúpiť i malé občerstvenie a darčeky. Pri nákupoch si precvičovali základy nemeckého jazyka.

        Mgr. Lenka Harvanová, december 2018

      • Návšteva III.C v Bibiane

      • V decembri 2018 žiaci 3.c navštívili Bibianu - medzinárodný dom umenia pre deti. Pozreli si výstavu A - ako animátor a interaktívnu výstavu Svet japoinských rozprávok s množstvom informácií o Japonsku. 

        Najviac sa tešili na pečenie vianočných medovníkov, ktoré si mali možnosť z ozajstného cesta vlastnoručne vyvaľkať, povykrajovať a dať upiecť.

        Tretiaci sa prešli uličkami starej Bratislavy, navštívili Hlavné námestie, Primaciálne námestie a tiež výrobňu cukríkov a lízatiek Bon Manufaktur, kde mali možnosť v priamom prenose za sklom vidieť ako sa vyrábajú cukríky.

        Na vianočných trhoch si deti kúpili drobné darčeky pre svojich rodičov.

        Alena Hurbanová

      • Skákanie na trampolínkach

      • 6.12.2018 sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili vo veľkej telocvični 20 minútového cvičenia na trampolínach. Ide o cvičenie, ktorým sa posilňujú všetky svalové partie tela. Vylepšuje držanie tela, koordináciu a stabilitu, pôsobí proti únave a depresii. Cvičenie bolo vedené profesionálnou cvičiteľkou jumpingu.

        Ďakujeme rodičovskému združeniu za finančnú podporu tejto akcie pre žiakov 1. a 2. ročníka. Deťom sa cvičenie veľmi páčilo.

        Fotografie sú vo fotoalbume: 

        Mgr. Lenka Harvanová, 18.12.2018

      • Deň otvorených dverí - anglický program

      • 4.12.2018 sa v triedach s anglickým programom - I.A, I.B a II.A uskutočnil Deň otvorených dverí. Rodičia mali možnosť prísť sa pozrieť na vyučovaciu hodinu s anglickými lektormi. Rodičia videli, ako ich deti na hodine pracujú, ako prebieha vyučovacia hodina. Lektorky Alona a Breagh ukázali metódy, ktorými s deťmi pracujú. Deti rodičom ukázali, čo sa od začiatku školského roka naučili. 

        Mgr. Lenka Harvanová, 6.12.2018

        Vo fotoalbume sa nachádzajú fotografie zo všetkých troch tried:

        I.B

        II.A

        I.A

      • Vianočný stromček ZŠ Beňovského

      • Koncom novembra, dňa 29.11.2018, sa 5 detí z III.B zúčastnilo ozdobovania vianočného stromčeka na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého v Primaciálnom paláci, ktoré organizovalo Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. V predstihu dostali vianočné gule, ktoré na pracovnom vyučovaní, spolu so svojimi spolužiakmi, ozdobili podľa vlastnej fantázie. Na nádvorí sa stretli so žiakmi z rôznych škôl a každá zo škôl ozdobovala a skrášľovala svoj pridelený stromček. Gule, ktoré boli ozdobené rôznymi farbami, či technikami, dopĺňali ďalšie vyrobené ozdoby, girlandy a mašle. Vyzdobené stromčeky budú na nádvorí vystavené do 15.12.2018 a následné prevezené na podujatie Dobrý trh 16.12.2018, kde z nich vytvoria „rozprávkový les“ a určitý počet stromčekov bude darom pre charitu.

        Mgr. Jaroslava Pirošová, 5.12.2018

      • Bavme deti športom

      • V stredu 28.11. sa naši tretiaci a štvrtáci zúčastnili  dvoch kôl  atletického podujatia Bavíme deti športom v športovej hale Mladosť. Podujatia sa zúčastnilo 21 družstiev zo základných škôl Bratislavského kraja. 

        Družstvo A skončilo na peknom 7.mieste a družstvo B na 12.mieste. Deti si mali možnosť preveriť svoje schopnosti ako rýchlosť , vytrvalosť, presnosť v šiestich súťažných disciplínach a tiež v štafete na 6 x 200 m.

        Mgr. Alena Hurbanová

      • Workshop ROZHODOVANIE

      • V dňoch 12.11.2018 a 19.11.2018 občianske združenie Post bellum SK realizovalo v IX.B a IX.A  workshop s názvom Rozhodnutie, v ktorom zážitkovou formou otvorila medzi žiakmi tému nútenej migrácie antisemitizmu a xenofóbie. Žiaci prežili postupnú premenu spoločenskej atmosféry  v období tridsiatich rokov 20.storočia v Československu. Workshop priblížil žiakom vplyv politických podmienok na život všetkých ľudí  v Československu a hlavne ľudí židovskej národnosti. Cez skutočný príbeh, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí priblížili žiakom  dilemy, ktorým ľudia čelili v tom  čase a museli spraviť svoje životné rozhodnutie.

        Mgr. Erika Marková, 20.11.2018

      • IV.B-prírodovedné múzeum - exkurzia

      • 9. 11. navštívili žiaci IV. B Prírodovedné múzeum. Návštevu múzea  začali na výstave Storočie vesmírnych objavov. Zaujímavou formou  si zopakovali a rozšírili svoje vedomosti o vesmíre.  Ďalej  pokračovali prehliadkou stálych expozícií, ktoré majú spoločný názov - Zázrak prírody. Dozvedeli  sa veľa nových informácií, ktoré sa týkajú vývinu prírody, rozmanitosti živočíšnej ríše a prírodných spoločenstiev. Exkurziu  zakončili na výstave Karel Plicka, ktorá prezentuje dielo významného fotografa, kameramana a folkloristu.

        Mgr. Margita Šaškovičová, 10.11.2018

        Fotografie sú vo fotoalbume: 

      • 30.10.2018 - prečo je tohto roku štátny sviatok

      • Vznik Československa- 1918

        Vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov na troskách monarchie v roku 1918 patrí nepochybne medzi najvýznamnejšie medzníky moderných slovenských, ale aj európskych dejín. Vytvorenie prvej ČSR však nemožno chápať len ako dôsledok 1.svetovej vojny. Vzájomná komunikácia oboch národov v kultúrnej, hospodárskej aj spoločenskej sfére mala hlboké korene už v predvojnovom období. Pre presadenie tejto myšlienky, teda myšlienky vytvorenia spoločného štátu, bola potrebná spoločná politická ale aj vojenská organizácia oboch národov.

        Výsledkom diskusie predstaviteľov oboch národov v zahraničí bolo prijatie Clevelandskej dohody v roku 1915, ktorou deklarovali ochotu vytvoriť spoločný štát Čechov a Slovákov. Koncepciu utvorenia samostatného štátu predstavili aj členovia Slovenskej ligy v Amerike v dokumente o politickom spojení Čechov a Slovákov nazvanom Pittsburská dohoda, ktorú prijali 31. mája 1918 v Pittsburgu.

        Vrcholom politických aktivít na vytvorenie jednotného štátu bolo Masarykovo Vyhlásenie československej nezávislosti z 18. októbra 1918, známej ako Washingtonská deklarácia.

        Okrem krajanov v Amerike sa v záujme presadenia česko-slovenskej myšlienky angažovali aj rôzne politické skupiny v Európe, ktoré zjednocovala Československá národná rada v Paríži. Na jej čele stál Tomás Garrigue Masaryk,  Edvard Beneš a medzi ich najbližší spolupracovníkov patril Milan Rastislav Štefánik.

        Cieľom Československej národnej rady bolo presvedčiť dohodové mocnosti o podpore národnooslobodzovacieho boja Čechov a Slovákov, čo sa jej napokon aj podarilo. Pokým zahraničný odboj, ktorý sa odohrával v štyroch dôležitých zahraničných centrách- Londýn, Paríž, Moskva, Krakov, deklaroval vôľu vytvoriť spoločný Česko - slovenský štát už od roku 1915, v domácej slovenskej politike táto myšlienka zreteľne rezonovala až na jar 1918. Dôležitými osobnosťami domáceho odboja bol Andrej Hlinka, Vavro Šrobár, Matúš Dula a mnoho ďalších.

        Keď 28.10.1918 prenikla na verejnosť správa o kapitulácii Rakúsko-Uhorska v prvej svetovej vojne.  Ľudia v Prahe vyšli spontánne do ulíc. Členovia českého domáceho odboja združení v Národnom výbore česko-slovenskom prevzali moc a prijali zákon č.1, ktorým bola vyhlásená Česko-slovenská republika. 

        V budove banky Tatra v Turčianskom Svätom Martine sa začali schádzať Vedúci slovenskí politickí predstavitelia  - vyše dvesto osobností z celého Slovenska, aby sa dokumentom Deklarácia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a ustanovili Slovenskú národnú radu ako jedinú predstaviteľku oprávnenú vystupovať v mene slovenského národa.  K česko-slovenskej štátnosti sa prihlásili 30. októbra 1918 na zasadnutí Slovenskej národnej rady v Turčianskom Svätom Martine. Tu vytvorili aj 20- člennú Slovenskú národnú radu a prijali dokument- Deklarácia slovenského národa, známu aj ako Martinská deklarácia, ktorou sa Slovensko pripojilo k samostatnej Č-SR a definitívne prihlásilo k česko-slovenskému štátu. Na slávnostnom zasadnutí katolícky kňaz, politik a popredný predstaviteľ slovenského národného hnutia Andrej Hlinka vyzval slovenský národ na jednotu a svornosť. Účastníci stretnutia prijali návrh deklarácie, ktorú vypracoval evanjelický kňaz, verejný činiteľ, politik a náboženský spisovateľ Samuel Zoch.

        Do prvej Č-SR patrili oblasti – Čiech, Moravy, Slovenska a Podkarpatskej Rusi.

        Mgr. Lucia Jenčuráková, 24.10.2018

      • Paulína Michalková - vlastná tvorba

      • Sté výročie vzniku Československa

        Pri príležitosti vzniku Československa, ku ktorému oficiálne došlo 28. októbra 1918 si Slovenská republika ale aj Česká republika, pripomína tento deň ako pamätný deň.

        V najbližších dňoch si aj naša škola pripomenie výročie vzniku Československej republiky. Pri tejto príležitostí sme pre našich žiakov pripravili niekoľko aktivít.

        DÁVNYCH STO

         

        28. októbra došlo k tomu,

        že Masaryk, Beneš a Štefánik,

        dali sa k spojeniu.

        K spojeniu Československa.

         

        Dôležitý boli Šrobár, Dula, Hlinka,

        aj vďaka nim vznikla po vojne

        Československá republika,

        v národnom československom výbore.

         

        30.10.1918 Deklarácia sa prijala,

        v pamätnej knihe v Skalici sú napísané riadky krásne.

        Sú o spamätaní sa z vojny - ona vše zruinovala.

        No po nej vyšlo slnko a slávime sviatky krásne.

         

        Už je tomu rokov sto,

        mnoho ľudí robilo pre vlasť veľa,

        no nakoniec sa naplnila ich vôľa,

        vzniklo Československo.

        Paulína Michalková VIII.B

      • Čaro jesene - tvoríme s fantáziou - jesenný školský projekt

      • Je október... jeseň už naplno úraduje... farby, listy, počasie – všetko sa mení... Pre niektorých je to najkrajšie obdobie v roku, preto by sme chceli aj našej škole vdýchnuť trošku jesennej atmosféry.

        V dňoch 9.-26.10.2018 bude prebiehať prezentácia výrobkov pod názvom „TVORÍME S FANTÁZIOU - ČARO JESENE“. Na hodinách budú žiaci vytvárať rôzne práce a výrobky aj pomocou prírodného materiálu zo záhrad, či lesa, ktoré následne vystavia v školských priestoroch. Koncom mesiaca budú najkrajšie práce odmenené.

        Nezabudnite... jedna povera hovorí: "Každý list, ktorý chytíš, kým padá zo stromu na zem, Ti prinesie šťastie!"

        Mgr. Jaroslava Pirošová, 5.10.2018

      • MEDZINÁRODNÝ DEŇ KNIŽNÍC

      • O knihách sa hovorí, že sú bránou, ktorá nám otvára dvere do života. Kniha má nezastupiteľné miesto v živote človeka.

        Čítanie kníh znižuje stres, zlepšuje pamäť, sústredenosť, rozširuje slovnú zásobu, predlžuje život. Stačí polhodina čítania, pár stránok, jedna - dve kapitoly. Kniha je ideálny spoločník. Knihy sú naša oživená história, naše tajné sny, naša fantázia, sú múdrosti sveta, pomocníkom v dlhých chvíľach.

        Existuje množstvo citátov o knihách a čítaní. Jeden takýto citát spoznajú aj naši žiaci. Nebude to však jednoduché. Citát zostavia po nájdení jednotlivých písmen ukrytých pod hieroglyfmi v knihách v školskej knižnici. Tejto aktivity sa zúčastna všetci žiaci našej školy - 24.10. - I. stupeň - práve v Medzinárodný deň kniťníc a 25.10. - II. stupeň.

        Cieľom aktivity je vzbudiť u žiakov záujem o čítanie, rozšíriť ich fantáziu, naušiť sa vyhľadávať knihy v školskej knižnici, využívať tajné písmo pri čítaní, spolupracovať.

        Veľa trpezlivosti a zdaru!

        Mgr. Marta Brezáková, október 2018

      • JABĹČKOVÝ DEŇ V II.B

      • Jabĺčkový deň v II.B, to bola vôňa jabĺk, jablkových koláčikov, vanilky, škorice... Aj vyučovanie prebiehalo  inak - jabĺčkovo. Porozprávali sme sa o pôvode jablka, jeho význame, o množstve vitamínov, ktoré v sebe skrýva. Žiaci riešili jabĺčkové úlohy, vyzdobili si ich, súťažili o naj... jablko, ochutnali  domáce jabĺčkové  dobroty. Odmenou im bola plná trieda krásne vytvorených jabĺk.

        Fotografie sú vo fotoalbume:

        Mgr. Marta Brezáková, 22.10.2018

      • Šarkaniáda v ŠKD - vyhodnotenie

      • Po stopách Rimanov (Carnuntum)

      • Dejepisno – jazyková exkurzia 12.10.2018  

        V piatok 12. októbra sa uskutočnila dlhšie plánovaná exkurzia do archeologického parku v Rakúsku v obci Petronell a Bad Deutsch – Altenburg, kde sa nachádzajú zvyšky rímskeho civilného a vojenského mesta Carnuntum. Exkurzie sa zúčastnili žiaci VII.A, VII.B a VIII.A  s  p. učiteľkami  Mgr. E. Markovou, Mgr. D. Karkus a PhDr. J. Grúňovou.

        Prvou zastávkou bola expozícia archeologických vykopávok v exteriéri v obci Petronell. Žiaci, rozdelení do dvoch skupín, absolvovali so slovenskými odbornými sprievodcami (archeológovia) mimoriadne zaujímavú zážitkovú trasu s pútavým a interaktívnym komentárom, ktorý deti preniesol do života obyvateľov tohto miesta v 1.storočí nášho letopočtu: deti videli unikátne rekonštrukcie (jediné na svete!) rímskych kúpeľov a súkromných domov, mohli  si vyskúšať napr. písanie na voskových tabuľkách alebo sa obliecť do rímskych tradičných šiat. Aj prestávka na ihrisku pre pohybovo zdatných bola  súčasťou takmer trojhodinovej prehliadky. Nás učiteľov potešilo, že väčšinu detí bohatý výklad zaujal, vedeli správne odpovedať na otázky sprievodcov a veľa sa aj vypytovali.

        Druhou zastávkou boli zvyšky rímskej arény pri obci Bad Deutsch – Altenburg a na záver sme navštívili Múzeum rímskych vykopávok v tejto obci. Expozíciu v múzeu si deti pozerali individuálne a z tejto prehliadky dostali aj úlohu do predmetu nemecký jazyk.

        Myslíme si, že táto exkurzia (v rámci doobedia) vzhľadom na bohatý a pestrý program bola deťom veľmi prínosná, navyše nám žičilo aj krásne počasie „babieho leta“. Mnohí sa dokonca vyjadrili, že je to výborný tip na rodinný výlet, pretože časová vzdialenosť od Dúbravky je slabá polhodinka autom.

        PhDr. Jitka Grúňová

        Fotografie z exkurzie sú vo fotoalbume, prvá fotografia je odkaz na fotoalbum.

      • Európsky deň ústneho zdravia

      • 12. september je Európskym dňom ústneho zdravia a preto sme si tento deň pripomenuli aj na našej škole. Počas prvej hodiny žiaci prvého stupňa sa hravou formou zopakovali ako sa správne čistia zuby. Niektorí si pozreli prezentácie, či videá o technike, chybách pri čistení, iní sa zase rozprávali o vhodnej zubnej kefke, či o zložení zubnej pasty. Taktiež sa snažili rozdeliť zdravé a nezdravé potraviny, ktoré vplývajú na našej zuby. Nie vždy sa všetko určilo správne, ale práve to bolo podnetom na ďalšiu diskusiu. Žiaci druhého stupňa sa venovali teórii čistenia zubov prostredníctvom diskusie a rozhovorov, ktoré si zároveň overili dotazníkom.

        Takéto dni nám pripomínajú, že nesmieme zabúdať na svoje zdravie a čo všetko na neho vplýva. Tak isto musíme myslieť aj na to ako takýmto problémom predchádzať. A nemyslíme tým len fyzické veci, ale ako hovorí Africké príslovie „Smiech čistí zuby“, tak sa nezabudnime usmievať J

        Mgr. Jaroslava Pirošová, 14.9.2018

      • Báseň pre Mateja Tótha od žiakov IV.A triedy

      • Napísali žiaci IV.A ZŠ Beňovského 1, Bratislava pre Mateja Tótha

        Veľký víťaz

        Veľký víťaz, on to dá,

        každého hneď prekoná.

        Toto je náš Matej Tóth

        navždy veľký šampión.

        On je pre nás veľký vzor,

        chodí rýchlo ako hrom.

        Na ceste sa za ním práči

        a súperov hneď odplaší.

        Päťdesiatku ľahko zdolá,

        zo stupienka na nás volá.

        Zlato sa mu v rukách blýska,

        je to super medailista.

        8.9.2018, žiaci IV.A triedy

      • Dopravná výchova - blokové vyučovanie

      • Počas blokového vyučovania  sme sa venovali aj dopravnej výchove. V každej triede sme  pre žiakov pripravili  rôzne aktivity zamerané na výchovu k  bezpečnosti v cestnej premávke a zásady prvej pomoci. Pozreli sme si zaujímavé prezentácie s dopravnou tematikou. Spoločne sme si pripomenuli, prečo je dôležité správať sa na ceste bezpečne a vedieť veku primerane podať prvú pomoc pri zraneniach.

        Súčasťou dopravnej výchovy je aj poznávanie dopravných značiek. Zopakovali sme  si ich význam hravou formou. Dopravné značky sme kreslili, maľovali, skladali sme puzzle, hádali sme hádanky alebo hrali hru Pexeso. V niektorých triedach si žiaci vytvorili plány ulíc a riešili modelové dopravné situácie. Vedomosti z dopravnej výchovy sme si overovali aj prostredníctvom aplikácií na internete, riešením kvízov a testov.

        Mgr. Margita Šaškovičová, 11.9.2018

      • Komunikácia v cudzom jazyku - blokové vyučovanie

      • Počas blokového vyučovania k Európskemu dňu jazykov žiaci tvorili v skupinkách plagát. Každá skupinka si vylosovala európsky štát, nakreslili vlajku a na slepej mape farebne vyznačili, kde sa nachádza. 

        Žiaci mali povolené použiť mobilný telefón, pomocou ktorého si vyhľadali ako sa ten ktorý štát povie v originálnom jazyku, ako aj v angličtine a v nemčine. Ďalej vyhľadávali, ako sa povie hlavné mesto a ďalších sedem fráz. 

        Náš zámer bol, aby si žiaci uvedomili rozdiel v jazykoch v komunikácii a aby vedeli vyhľadávať informácie na mobilnom telefóne. 

        Deti sa zabavili, pracovali kolektívne, čo sa odrazilo aj na pekných prácach. 

        Mgr. Nataša Kopčová, 11.9.2018

      • Šport a pohyb v mojom živote - blokové vyučovanie

      • Začína sa školský rok. Pre školákov i pre rodičov to znamená návrat k pravidelnému režimu rôznych povinností. Nezabúdajme, že jeho súčasťou má byť aj pohyb a šport. Cez prázdniny mali deti viac času a radi sa vybláznili pri kúpaní, futbale, tenise, bicyklovaní, či iných športoch. Počas školského roka však mnohé pohyb odsúvajú na vedľajšiu koľaj a neraz je pre ne príťažou aj telocvik.
        Pohyb je pre telo prirodzený, ba priam životne dôležitý. Športová aktivita by mala byť súčasťou života už od malička. Športujeme a pohybujeme sa nie z nutnosti, ale pre seba. Vďaka pravidelnému športovaniu sa posilňuje srdiečko, budujú sa pružné svaly, pevné zdravie a silné telo. Pohyb je skutočne jedinečný a zázračný prostriedok udržiavania a zvyšovania zdravia, citového rozvoja, upevňovania vôle, nadväzovania prekrásnych priateľstiev i účinného
        zaplašenia nudy a depresie.
        Počas blokového vyučovania dňa 6.9.2018 podľa rozpisu pre jednotlivé triedy „Ako odbúrať trému, stres, zlé návyky pri učení, vytvorenie pozitívnej klímy v triede, škole“ každá trieda vytvorí spoločný plagát na tému „Šport a pohyb v mojom živote.“ Žiaci tak vyjadria svoj vzťah a postoj k pohybu a športu.

        Mgr. Marta Brezáková, 4.9.2018 

      • Prianie do nového školského roka

      • Milí žiaci, vážení rodičia,

        3.9. sme začali nový školský rok 2018/2019. Prváčikovia boli slávnostne pasovaní za žiakov školy a prekročili slávnostnú bránu, cez ktorú sa dostali na cestu poznávania mnohých nových vecí. Všetkým žiakom našej školy prajeme veľa zdravia,síl, vytrvalosti a úspechov na ceste za poznaním.

        PaedDr. Viera Karovičová, 7.9.2018