• 2019-2020

• "Nemôžeme pomôcť každému, ale každý môže pomôcť niekomu."

RONALD REAGAN

Nezištná pomoc je darom, ktorý si odovzdávame jeden druhému z úprimnosti. Pretože to tak cítime v srdci. Pomáhame, lebo je to správne, lebo môžeme. S myšlienkou nezištnej pomoci prišli v minulom školskom roku aj žiaci našej školy. V zmysle výroku Ronalda Reagana, "Nemôžeme pomôcť každému, ale každý môže pomôcť niekomu",  sa žiaci ôsmeho a šiesteho ročníka do toho s vervou pustili. Nápadov komu podať pomocnú ruku bolo neúrekom, no po krátkej úvahe sa jednohlasne zhodli, že ich obdiv a uznanie patrí práve tým najzraniteľnejším, deťom v nemocniciach. Výber padol na Kliniku detskej hematológie a onkológie na bratislavských Kramároch. Žiakom sa podarilo skontaktovať s riaditeľkou neziskovej organizácie Deti s rakovinou, s pani Dašou Malou Fabšíkovou, s ktorou sa nielen stretli, ale aj  dohodli na podmienkach podpory.

Žiaci svoju aktivitu započali  Valentínskym jarmokom, na ktorý sa starostlivo a zodpovedne pripravovali. Počas piatich mesiacov, od septembra do januára zhotovovali na hodinách techniky či na krúžkoch s pani učiteľkami rôzne výrobky s valentínskou tematikou, ktoré na jarmoku predávali za symbolické ceny. A keďže tento jarmok mal charitatívny zámer, snahu pomôcť ocenili nielen žiaci, ale aj učitelia, ktorí si tiež nejakú tú drobnosť odniesli domov. Podarilo sa vyzbierať 400€ a celý výťažok z predaja bol použitý na nákup kreatívnych pomôcok pre spomínanú kliniku.

Po tejto úspešnej akcii však do ich projektu vstúpila pandémia, ktorá ich zabrzdila na niekoľko mesiacov. Trvalo to viac ako pol roka, kým sa opäť pustili do toho, s čím vo februári začali, ich odhodlanie bolo ďaleko silnejšie ako strach z pandémie. S úmyslom spríjemniť deťom čas strávený v nemocnici a rozvíjať ich kreativitu sa im nakoniec podarilo nakúpiť potrebné veci. S ich výberom im sekundovala už spomínaná riaditeľka organizácie Deti s rakovinou, s ktorou boli žiaci po celý čas v kontakte.

Aj napriek pandémii sa žiakom ich projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Odovzdanie darov pre deti sa zrealizovalo pred pár dňami, kedy našu školu navštívila pani Fabšíková, ktorú sme poverili odovzadním vecných darov pre deti.

Hoci sú naši „hrdinovia“ len deťmi na základnej škole, dokázali, že keď sa spoja, spolu dokážu veľké veci. Treba na to len dávku trpezlivosti, odhodlania a viery, že sa to dá. A samozrejme, je potrebné mať pri sebe tých správnych ľudí. Preto patrí veľká vďaka tým, ktorí im v tejto „misii“ pomohli a podporovali ich. Ďakujeme teda učiteľom a žiakom našej školy.

18. 12. 2020   Mgr. Diana Poláková, Mgr. Slávka Kavická a žiaci z krúžku Roots&Shoots